Z dzieckiem w góry

0
1913

Aktywne rodzinne wyjazdy w góry stały się w ostatnich latach bardzo popularną formą spędzania czasu.
Warto jednak pamiętać o tym, że podczas takich wypraw najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz komfort wędrówki naszych dzieci.

Dlatego,
Drogi Rodzicu!

♦ Przed wyjściem na szlak zaopatrz swoje dziecko i siebie w wygodne obuwie. (żyjemy w czasach, gdzie górskie buty można zakupić w wielu sklepach, a ceny są bardzo przystępne- nie musi być to przecież od razu obuwie najdroższych producentów).
Wielogodzinne wędrowanie w wygodnych butach jest o wiele przyjemniejsze.

♦ Sprawdź pogodę, komunikaty oraz dostępność szlaków ( możesz to zrobić na stronach internetowych dotyczących odwiedzanego miejsca )

♦ Czasy przejścia szlaków odczytane z mapy najlepiej przeliczyć razy dwa.
(oczywiście nie zawsze – jednak zapas czasu zwłaszcza gdy wybieramy się w wyższe partie gór, daje możliwość częstszych odpoczynków) Im starsze dzieci i lepiej znamy ich możliwości, tym łatwiej będzie Ci oszacować ile czasu potrzebujecie na wędrówkę.

♦ Pamiętaj, aby dobrze zaopatrzyć plecak: zapas picia, jedzenia, ulubione przekąski (żelki, batony zbożowe, czekolada, suszone owoce- potrafią wydobyć tajemne moce z naszych pociech w chwilach kryzysu)

♦ Jeśli nie masz możliwości zabrania całej apteczki (co serdecznie polecam) zabierz minimum: plaster, bandaż, preparat do odkażenia rany po upadku.
w słoneczne dni – obowiązkowo krem z filtrem UV.  Kurtka przeciwdeszczowa, czołówka i coś ciepłego do ubrania. Pogoda w górach potrafi zmienić się diametralnie z minuty na minutę. Mapa. Nie tylko uratuje Cię jeśli nie znasz danego pasma górskiego, ale może być fantastyczną przygodą dla Twojej pociechy. Czytanie mapy na postojach sprawia ogromną frajdę.

I przede wszystkim, pamiętaj o rozsądku. Wyjście w góry to nie spacer po parku. Zawsze mierz siły na zamiary. Jeśli sam czujesz się niepewnie, nie narażaj swojego Dziecka.
Warto zacząć wędrówki i poznawanie gór od spacerów w dolinach i w miarę możliwości i nabierania doświadczenia przechodzić w wyższe partie. Ambicje na bok. Przyjemność z rodzinnego wędrowania przede wszystkim. Naucz się zmieniać plany w trakcie wędrówki. Nie zawsze obrany cel, musi zostać osiągnięty. Czasem zdecydowanie lepiej zawrócić. Zawsze można spróbować raz jeszcze. Góry się nigdzie nie wybierają

Fot. Niemożliwe Wąsiki

Dodatkowe rady:
Do plecaka warto dorzucić pled (koc) przydatny na postojach, lekką grę w którą lubi grać Wasza pociecha oraz kije trekkingowe, które są doskonałym wsparciem dla małych nóżek, czasem tylko dlatego, że są. Po prostu.

Motywuj, zachęcaj – pozwól cieszyć się naturą.
Spraw, aby wspólne wędrówki zostawiały w pamięci piękne wspomnienia.

Do zobaczenia na szlakach!

Artykuł przygotowała: Daria Czarnecka
Fotografie: Archiwa prywatne członków grupy Wasze dzieci w górach