Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

0
3115

Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Szczególnie w pierwszych latach życia można odnieść wrażenie, że nigdy się nie zatrzymują. Potrafią biegać wokół kanapy, stołu, wspinać się na stół, krzesła czy wykorzystywać inne sprzęty domowe dla rozrywki. Co jednak zrobić, gdy dziecko nie bardzo lubi się ruszać?  

Aktywność fizyczna a elektronika

Problem pojawia się często, gdy zamiast poświecić dziecku czas i zaangażować się aktywnie w zabawę dajemy mu tablet czy sadzamy przed telewizorem. Elektronika niesie za sobą silne bodźce. Bajki czy gry, to świat, który wciąga dzieci, a rodzice mają później problem, by wyegzekwować cokolwiek, jeśli nie obiecają rozrywki z tabletem. 30 minut gry to nagroda, na którą czekają. 

Dobry przykład

Dzieci chcą robić to co rodzice. Jeśli tata regularnie ćwiczy, a mama biega, to jest ogromna szansa, że dziecko będzie chciało ich naśladować. Wiecie, że dziecko otyłych rodziców ma aż 70% szans, że samo będzie otyłe? Jeśli sami szukacie motywacji do ruchu, to niech przyszłość dzieci będzie waszym bodźcem.

Sport w życiu codziennym

Aktywność fizyczna to nie musi być od razu regularny trening na zajęciach. Spróbujcie zaaranżować małe czynności, które będą dla Was zabawą ruchową. Ścigajcie się do najbliższej latarni, wybierzcie schody zamiast windy czy poproście dziecko o pomoc w codziennych małych czynnościach domowych.

Próbuj czegoś nowego

Nie każde dziecko zostanie matematykiem czy muzykiem. Tak samo nie każde dziecko zostanie sportowcem, jednak warto pokazywać mu różne sporty, gdzie będzie miało okazje nie tylko spróbować aktywności fizycznej, ale tez spotka z innymi dziećmi, a w późniejszym okresie nauczy systematyczności, wytrwałości czy dyscypliny.